Dnes je Utorok 20.02.2018. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra. Zobrazit celý kalendář »
 
 

Ako pripraviť svoje dieťa na nového súrodenca?

Publikované dňa 10.01.2017 od Mirka

Máte doma jedináčika a čoskoro k nemu pribudne ďalší potomok? Pre dieťatko to nemusí byť vždy ľahké, pretože odrazu nebude stredobodom pozornosti. Čo mu pomôže túto situáciu zvládnuť?

Rozprávajte sa s dieťaťom na túto tému úprimne

Deväť mesiacov je dostatočne dlhá doba na to, aby ste sa s dieťatkom na túto tému porozprávali. Ideálny je na to druhý až tretí trimester. Vysvetlite mu, že máte v brušku bábätko, ktoré bude jeho súrodencom. Malo by tiež vedieť, že o dieťa v brušku sa budete musieť spoločne starať, ľúbiť ho a ochraňovať, pretože bude veľmi maličké a nedokáže sa brániť. 

Vezmite dieťa so sebou k lekárovi

Vhodná doba je vtedy, keď vám bude lekár robiť ultrazvuk cez bruško. Poprípade nechajte dieťa, aby si priložilo ruku na vaše bruško a cítilo pohyby súrodenca.

Vysvetlite mu, že bábo potrebuje starostlivosť

Najlepšie bude, keď to urobíte prostredníctvom vhodne zvolených obrázkov či videí. Tak dieťa pripravíte na to, že o malého novorodenca sa treba starať, a že nie vždy to je ľahké.

Extra tip z nášho e-shopu: Naomi Aldortová, Vychovávame deti a rastieme s nimi, PRÁH, 9,19 eura

Knihu napísala americká terapeutka a rodinná poradkyňa, ktorá je zástankyňou toho, že deti by sa nemali vychovávať prostredníctvom hrozieb a trestov. Podľa nej sa to dá aj inak. Ako? Prezradí v knižke, ktorá sa zíde každému dobrému rodičovi.

Uistite ho, že ho budete ľúbiť vždy

Dieťatko nesmie mať pocit, že ho s príchodom ďalšieho potomka budete mať radi menej. Zdôrazňujte mu, že ho ľúbite a aj navždy ľúbiť budete, akurát nejaké obdobie sa budete musieť trošku viac venovať jeho malému súrodencovi.

Dovoľte mu trochu hnevu

Nechajte dieťa zdravo prejaviť svoje emócie. To znamená, že niekedy môže byť frustrované či nahnevané. Je to prirodzené. Samozrejme, v primeranej miere.

Knižky nielen o výchove detí nájdete aj v našom e-shope na: http://knihy.eiffeloptic.sk/.