Dnes je Utorok 20.02.2018. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra. Zobrazit celý kalendář »
 
 

Je vám smutno? Porazte januárové blues týmito 3 potravinami

Publikované dňa 04.01.2017 od Mirka

Január či február sú často mesiacmi, keď sme náchylnejší na poruchy nálad. Neraz nás trápi únava, smútok či úzkosť. Jednou z možností, ako ich zmierniť, sú aj potraviny. Ktoré sa oplatí jesť pravidelne?

Horkú čokoládu

Viete, čo sa deje pri konzumácii horkej čokolády? Zložky, ktoré obsahuje, stimulujú produkciu serotonínu a endorfínov. Serotonín je hormón dobrej nálady a endorfíny hormóny šťastia. To znamená, že horká čokoláda sa právom označuje ako prírodné antidepresívum. Dôležité je však zvoliť si čokoládu s minimálnym obsahom kakaa 70 percent.

Vlašské orechy

Vlašské orechy sú skvelým zdrojom nenasýtených mastných kyselín, ktoré priaznivo vplývajú aj na duševné rozpoloženie. Kľúčové sú v tomto smere omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Okrem toho vo vlašských orechoch nájdete aj niektoré B vitamíny, ktoré sú takisto potrebné pre dobrú náladu.

Banány

Sladučké banány obsahujú aminokyselinu tryptofán. Tá je dôležitým prekurzorom serotonínu, teda hormónu dobrej nálady. Nehovoriac o tom, že sú v nich zastúpené aj B vitamíny a magnézium, teda živiny nevyhnutné pre duševnú pohodu.

Zdravé potraviny nielen pre dobrú náladu nájdete v našom e-shope na: http://zdravie.eiffeloptic.sk/.