Dnes je Utorok 20.02.2018. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra. Zobrazit celý kalendář »
 
 

Trápi vás predmenštruačný syndróm? Skúste tieto bylinky

Publikované dňa 07.01.2017 od Mirka

Predmenštruačný syndróm sa vyskytuje zhruba týždeň pred začatím menštruácie. Prejavuje sa bolesťou brucha, únavou, poruchami nálady i zadržiavaním vody v tele.

Ako nepríjemné príznaky predmenštruačného syndrómu eliminovať? Dajte šancu bylinkám. Ktoré sú tie pravé?

Koreň šatavari (shatavari)

Znie vám to príliš vzdialene? Možno vám viac napovie slovenský názov – špargľa hroznovitá (Asparagus racemosus). Šatavari je už dlho súčasťou ajurvédy, teda tradičnej indickej medicíny. Slovo „shatavari“ doslovne znamená „tá, ktorá má sto manželov“. To znamená, že špargľa hroznovitá je určená na podporu a omladenie ženských pohlavných orgánov – obsahuje cenné fytoestrogény, ktoré majú podobné účinky ako ženské hormóny estrogény. Tým pádom pomôže zmierniť aj nepríjemné symptómy predmenštruačného syndrómu.  

Koreň maca

Koreň maca je známy adaptogén. Čiže keď ste unavené, postaví vás na nohy. Naopak, keď ste v strese, upokojí vás. Koreň maca obsahuje množstvo prospešných látok, ktoré prospejú nielen ženám. V niektorých krajinách sa využíva aj ako afrodiziakum.

Žihľava

Ak máte problém so zadržiavaním vody v tele a s nafukovaním, siahnite po žihľave. Okrem toho vám napríklad čaj zo žihľavy pomôže aj s podporou krvotvorby a celkovou očistou organizmu. Siahnite po ňom i vtedy, keď vás trápi príliš silné menštruačné krvácanie. Nepite ho však dlhšie ako 2 týždne. Po 14 dňoch si urobte aspoň týždennú prestávku.

Extra tip: Pri kŕčoch a poruchách nálady siahnite po horčíku v kombinácii s vitamínom B6

Odporúčame: Horčík s vitamínom B6, 60 tabliet, 2,11 eura

Všetko pre telesnú i duševnú pohodu nielen pred a počas menštruácie nájdete aj v našom e-shope na: http://zdravie.eiffeloptic.sk/.